Annelik Delilik Değildir

“Annelik bitmeyen bir suçluluk hissidir! Annelik deliliktir!

Bu iki popüler cümleye de katılmıyorum ve neden bunların bu kadar kabul gören cümleler olduğunu sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum.

Üzerinde çalışmadığımız insanlık hallerimiz, üzerinde çalışılmayan annelik hallerine dönüşebiliyor. Kronik suçluluk da kronik kaygı da “Tamam ya anneymişsin böyle yaşa git.” denecek şeyler değil. İkisine de yakından bakılmalı, Instagram’dan yazıyla değil hem de, işinde ehil ve size uygun kapasitede birileriyle.

Çocuğum olmasaydı hemen “Çocuğun olunca anlarsın, o işler öyle değil.” diyenler çıkacaktı; o kart, çocuğu olmayan ama acı gerçekleri söyleyenlere çıkarılmak üzere bazı ceplerde hazır bekliyor çünkü. Üzgünüm, çocuğum oldu ve yine anlamadım. Bence artık siz de anlamayın, ona bir davet bu.

İşin aslı şu ki sadece anne olduktan sonra yaşayabileceğim bazı ruhsal değişiklikler yaşadım, bunu reddedemem, ama kronik suçluluk ve “delilik” normalize ettiğim şeyler olmadı.

Delilikle sanırım en çok kaygıyı kastediyorlar: Çok sevgiyle karışık nasıl olacak hâkim bey gibi. Delilik deyip o karmaşaya bir isim veriliyor belki. İnsanidir, kırılganlığımızdır, sarıp sarmalarız ve halden de anlarız. Niyetim “Bu yanlış, otur sıfır.” değil. Asla değil. Başka neler mümkün bu sonsuz olasılıklar diyarında, oralara kelimelerimle pencere çizebilir miyim? diye anlatıyorum.

Çocuğum olmadan evvel aklımla bildiğim, hayata bakınca okuduğum şeyleri şimdi birinci elden deneyimimle, bedenimde bilir oldum. Çok şükür aklım başımda, kronik suçluluk duygusu da yaşamıyorum. Hiç suçluluk duygusu yaşamıyorum demiş olmuyorum, oraya dikkat n’olur. Yeni performans kriterlerine kimsenin ihtiyacı olduğunu sanmıyorum.

Teori olarak tüm bilgiye hâk ama pratik desen sallanmakta olan kişileri dinleyemiyorum. Hayata geçirilemeyen bir bilgi ancak söylenti oluyor. “Öyle yaparsan böyle olur herhalde.” gibi bir rivayet…Oysa yaşamlarımız ve çocuklarımız “bir rivayete göre”den ötesini hak ediyor.

Ebeveynlik eğitmeni değilim; “insan nasıl olunur”a doğduğundan beri meraklı sade bir insanım. Bir iddiam yok, kimseye tavsiye de vermiyorum. Konuya yeni girebildim, parçalara bölüp paylaşabileceğim.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close