Kadınlar Günü

Anneler günü gibi bu kadınlar günü de benim iç alanıma üzüntü getiriyor. İçimde hüznün, öfkenin, kederin, yasın gelip geçişini izliyorum.

Bunun bireysel, hikayeme has ve kolektif boyutu var. Çocukluk ve ergenliğimde, sadece erkek değil de kadın olarak bu dünyaya doğduğum için yaşadığım zor imtihanlar var.

Sevdiğim kadınların gülen güzel yüzlerini görmek iyi geliyor, birbirine sarılanları görmek. Onlardan güç alıyorum. Sabah çayımı içerken oyun halısının üzerinde çocuğumla oturuyorum, ona bakıp, “Aferin sana!” diyorum, azıcık kendimi pışpışlıyorum. Çok iyi çocuk yetiştirdim falan diye değil ha, basitçe güvenebildim, birini sevebildim, yakınlığa izin verebildim diye. Geçmişteki çocuğa ağıt yakmıyorum, onu bugünümle onurlandırıyorum.

Evde, pijamalarımla, kapandım en sevdiğim playlistimle, kendimle oturuyorum, an ne getirirse onu işitmeye çalışıyorum.

Ve bunda yanlış bir şey yok.

Çoğunluğa iyi gelen özel günlerde üzülenler, bizde yanlış bir şey yok.

Bunca yıl sonra hala bu üzüntüler bizi ziyaret edebilir, bunda yanlış bir şey yok.

Bunlar beni asla ziyaret etmesin diye değil, ziyaret ettikleri evimin sınırları ve içi üzerinde çalışalım diye pratik yapıyorum.

İnsan olma işinden istifa etmedim, bugün zor duygularla yarın sevinçle yaşıyorum, hayattayım.

Nefes alan, kalbi kendiliğinden atan bu bedenin içinde olmak bugün de böyle. Üzüntümden, iç alanımdan, kaderimden, kendimden razıyım. Bu hale de razıyım.

Bu zorlanmadığım anlamına gelmez, zorlanıyorum ben de, tüm insanlar gibi. İyi ki de hala zorlanıyorum, yoksa çalıştığım insanların halinden anlayacağımı hiç sanmıyorum.

Ruhsal annelerimizden Estes, “Korkmak bir şeyi yapmamak için yetersiz bir sebeptir, hepimiz korkarız.” der. Hepimiz korkarız ama bazılarımız adım atarız. Tıpkı bunun gibi, bana göre zorlanmak, kederimizi misafir edememek için yetersiz bir sebep. Bu alanın “öğretenleri” ile ilgili belki en büyük yanlış anlamalardan biri bu. Biz uzun süre pratik yapınca zorlanmıyor değiliz, ama zorlanmakta yanlış bir şey yok. Onu anlamakta her zorlanmada biraz daha derinleşmek için büyük bir fırsat var.

Derinleşme fırsatı günündeyim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close