Benim Küçük Sandalyem

chair-field-grass-beautiful-flowers-minimalism-full-hd-wallpaper-800x454Bir şeye, kişiye, duruma orantısız, belki abartılı bir tepki verecek gibi hissettiğimde bir durup soruyorum: “Bu şimdi ve buradaki ben’den mi, yoksa küçük sandalyemden mi geliyor?”

Küçük sandalyemde oturan miniği asla küçümsemem. Gücü, her koşulda bildiklerinin doğruluğundan değil, dikkate alınmazsa avaz avaz bağırıp kendimi duymayı zor hale getirebilme kabiliyetinden gelir.

Onun kaydettikleri artık silinmez, onun bildikleri, senaryosu sabittir. Ama tepkileri benim ona davranışımla şekillenir. Sizinkini bilmem ama benimki biraz da inatçıdır, çok bilmiştir. Halbuki imkanları sınırlıdır, zamanında küçücük sandalyesinden etrafındaki üç-beş koca insana bakarak koskoca bir cihanı okumaya çalışmıştır.

Tepindiğini hissedersem, “Kendini duyurmak için çok çabalıyor, n’oluyor?” diye bakarım.

Sorarım, dinlerim, susarım, bazen sadece okşarım… Dümenimi ona teslim edemem, ama her yolculukta onu da yanımda taşıdığımı bilirim. Ben onun kim olduğunu, nereden geldiğini ve ona nasıl bakacağımı bildikten sonra tüm dünya onaylamasa onu, yine de engel olmaz yoluma, gelir benimle sonuna kadar, bilirim.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close