Şefkat Uluslararası Organizasyon

40652862_10156014161374401_3631355979313971200_nŞefkat alanında kâr amacı gütmeyen uluslararası bir organizasyon olduğunu biliyor muydunuz? Farkındalıkla Öz-Şefkat Merkezi (Center for Mindful Self Compassion) 2012 yılında kuruldu. Çok ilham verici bir amacı var: Dünya genelinde öz-şefkati yaymak. Bunu yapmak için de farkındalık ile öz şefkat bilgi ve uygulamalarından oluşan standart bir program yaratıldı. MIT’de başlayan MBSR’ın kardeş programı deniyor. MBSR odağında stres azaltmak ve mindfulness’ı öğretmek varken, MSC’nin odağında mindfulness ve şefkat var. Bu şekilde yapılandırılmış programların en kolay görülen faydası, üzerinde bilimsel araştırma yapılmasının daha mümkün ve anlamlı hale gelmesi oluyor. MSC üzerinde de yapılan ve devam eden pek çok araştırma var. Ve sonuçları da yüz güldürüyor.

Organizasyonun kurucuları Kristin Neff, PhD ve Christopher K. Germer, PhD. Chris Germer, mindfulness ve psikoterapiyi birleştiren öncü isimlerden. Kristin Neff ise hayatını psikoloji alanında özel olarak şefkati her yönüyle araştırmaya adamış çok yaratıcı ve üretken bir akademisyen.

Youtube’da her ikisinin de videoları, TED konuşmaları mevcut. Ayrıca artık Türkçe çevirisi de olan bir öz şefkat kitabı da var. Yıllardır takip ettiğim, okuduğum bu şefkatli, nazik ve bilgili insanların öğrencisi olabildiğim için çok mutluyum. Önümüzdeki dönemde daha detaylı bilgiler paylaşacağım.

Önceleri “Doğunun meditasyonunu aldılar, batıda mindfulness diyerek içini boşaltıp satıyorlar” diye işin aslını tam da bilmeden bir parça tepkiyle yaklaşmıştım tüm bu yapılandırılmış programlara. Şimdi hiç böyle düşünmüyorum. Belki bu daha farklı bir sohbetin konusu ama şimdilik şunu söyleyebilirim: Bu iki kişi de “Şefkati biz bulduk, uygulamaları biz yarattık.” demiyorlar. Doğulu ustalarla çalışıyorlar, uzun yıllar öğrencilik yapıyorlar -tıpkı benim gibi, bizim gibi- hayatlarına Budizm’in meditasyonları giriyor, Metta denen şefkat meditasyonundan çok etkileniyorlar ve hayatlarında halihazırda yapmakta oldukları şeyle bunu birleştirip, hem şefkatin bilimsel olarak araştırılmasını hem de çok daha fazla sayıda insanın bu kadim ve derin uygulamalardan seküler halde sunulduğu için faydalanmasını sağlıyorlar.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close