Boş Boş Oturmak Ne Kadar Zor Olabilir?

Bugün çalışırken denk geldiğim bir makaleyi paylaşmak istiyorum. Harvard ve Virginia üniversitelerinden araştırmacılar “boş boş oturma” ile ilişkimizi araştırmışlar.

Çalışmaya katılan erkeklerin %67’si, ve kadınların %25’i, 15 dk bir şey yapmadan oturmak yerine kendilerine hafif seviyede elektrik şoku vermişler.

Üstelik deneyin başında aynı elektrik şoku alan katılımcıların %100’ü bu acıya katlanmamak için para ödeyeceklerini belirtmişler.

İşte boş boş oturmak günümüz insanı için bu kadar zor. Boş kalmak yerine kendine zarar vermeyi tercih etmeleri size garip geldiyse, önümüzdeki 24 saat kendinizi gözlemlemeyi denemenizi öneririm. Boşluk ve sessizlik ile kalmamak için yediğiniz, içtiğiniz, açtığınız, yaptığınız neler var görmek için.

Kuvvetle muhtemel, bu konuda pratiğiniz yok ise, değil 24 saat 5 dk bile zihninizi gözlemlemenin çok zor olduğunu farkedeceksiniz. İşte mindfulness pratiğinin günümüz insanı için karşılık geldiği ihtiyaç ilk olarak bu. Bu sene derinlemesine keşfettiğim Yin yoga’nın da bir pozda uzun (5-15 dk) kalma halini pratik ettirmesiyle muhteşem bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Yinyoga ile ilgili fırsat bulduğumda uzun uzun yazmak istiyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close