Steve Hoskinson’ı Dinlerken

Dün Boğaziçi’ nde Steve Hoskinson’ı dinledim. Kendisi Organic Intelligence’ın kurucusu ve kendine Chief Compassion Officer diyor:) Organic Intelligence’ ın giriş seminerini almıştım, kitapları da okudum, yani entellektüel merakımdan gitmedim eğitime.

Dün orada bulunma sebebim daha çok kendisinin varlığında bulunmaktı. Kadim öğretilerde hoca öğrenci hazır olduğunda belirirmiş. Ve bana göre bir şeyler öğreneceğimiz kişileri muhakkak görerek, varlıklarında bir yudum bulunarak seçmeliyiz.

Hangi alanda olursa olsun anlayışı genişleyen insanların bakışları yumuşuyor, ve yanlarında kendimizi varlıklarında daha çok bulunmak isterken buluyoruz.

Aşırı etkin amigdalalı insanlarla, ‘addiction to intensity’ çağında yaşarken, ve insan olmaya emek vermenin sonucu sistemin dışına itilmekken, bunun değeri paha biçilemez.

Çıkacağım 3 yıllık yeni yolculuk için şimdiden heyecanlıyım. Kendisiyle çıkışta tanıştım, bir sorum vardı onu sordum, aldığım cevap anlayışımı genişletti.

Bence Organic Intelligence küresel sistemde insan olmak bu kadar zorken, çağa getirilmiş en devrimci yaklaşımlardan biri. Ve pek çok alana uyarlanabilmesiyle de devrimciliği katlanıyor.

Organic Intelligence yeni bir cevap olmak kaygısı taşımıyor asırlardır sorulan sorulara,

ben soruları hiç beğenmedim diyor ve yeni sorular soruyor.

O sorular bizi “plane of possibilities” e götürüyor. En ilham verici hocalarımdan Dr. Dan Siegel’ın adını koyduğu şekliyle.

Rumi’nin muhteşem “iyiyle kötünün ötesinde bir yer var, senle orda buluşalım.”ı gibi bir şey.

Ve evet çağımızda çok ilham verici insanlarla birlikte yaşıyoruz, kafamızı nereye çevirdiğimize bağlı olarak. Dağınık dağınık yazdım, evet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close