Boş Boş Oturmak Ne Kadar Zor Olabilir?

sitttHarvard ve Virginia üniversitelerinden araştırmacılar “boş boş oturma” ile ilişkimizi araştırmışlar. Çalışmaya katılan erkeklerin %67’si ve kadınların %25’i 15 dakika bir şey yapmadan oturmak yerine kendilerine acı verecek bir şey “yapmayı” seçmişler. (Hafif seviyede elektrik şoku vermişler.) Üstelik deneyin başında aynı elektrik şoku alan katılımcıların %100’ü bu acıya katlanmamak için para ödeyeceklerini belirtmişler.

İşte boş boş oturmak günümüz insanı için bu kadar zor. Boş kalmak yerine kendine zarar vermeyi tercih etmeleri size garip geldiyse, önümüzdeki 24 saat kendinizi gözlemlemeyi denemenizi öneririm. Boşluk ve sessizlik ile kalmamak için yediğiniz, içtiğiniz, açtığınız, yaptığınız neler var, aradığınız kimler var, görmek için.

Kuvvetle muhtemel, bu konuda pratiğiniz yok ise, değil 24 saat 5 dakika bile zihninizi gözlemlemenin çok zor olduğunu fark edeceksiniz. İşte mindfulness pratiğinin günümüz insanı için karşılık geldiği ihtiyaç ilk olarak bu.

Yin yoga da (veya asanalarda uzun kalınan klasik yoga, agama yoga vb.) bir pozda uzun (5-15 dakika) kalma halini pratik ettirmesiyle muhteşem bir araç.

Kişisel olarak ben önce “oturmaya”, sonra yogaya başladım, ama aslında gözlemim; çoğu kişi için bedeni vasıtasıyla bunu keşfe çıkmak çok daha işlevsel.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close