Ev Yapımı Metta Tarifi

creative-waiting for springÖz-şefkat pratikleri içerisinde, metta meditasyonlarından esinlenilmiş,

May I be well (iyi olayım)
May I be safe (güvende olayım)
May I be healthy (sağlıklı olayım)

gibi ifadelerin kullanıldığı meditasyonlar var.

Her ne kadar evrensel olarak bunları duymak hepimize iyi gelse de, asıl duymaya en çok ihtiyacımız olan şeyler bize özel, belki bunlar değil ve hatta hayat aktıkça da değişiyor ihtiyaçlar.

“Hayatınızın geri kalanında biri her sabah, kayıtsız şartsız, size bir şey söyleyecek olsa bu cümle sizin için ne olurdu?” sorusuna verdiğimiz cevapları kendi ev yapımı öz-şefkat meditasyonumuz için kullanabiliriz.

3 (ya da kaç tane ihtiyacınız varsa) ifade belirlemenizi öneririm. Esasında kâğıt kalem egzersizi gibi, zihinsel bir şekilde cevap aramak yerine, mümkünse gözlerinizi kapatıp bu soruyu sorup önce içinizde yankılanmasına izin verin. Nefes alış verişlerinize odaklanarak cevapların içinizde belirmesine alan olmayı deneyin. Bunu müsait bir zamanınızda yapmak çalışmanın ilk adımı diyelim.

Şimdi elinizde size özel, duyduğunuzda Türkçeye çevrilmiş gibi ya da bir başkasının klişesi gibi hissettirmeyen ifadeniz var.

Bundan sonrası size kalmış. Yoganıza, meditasyon pratiklerinize, belki sabah rutininize, günlüklerinize, doğa yürüyüşlerinize vs. katmak mümkün. Cümleleri içinizden tekrar ettiğinizde her birinde bedeninizde oluşan duyumlara dikkatinizi vermek iyi olur.

Sürekliliğin muazzam bir gücü var, bir damla sudan ne olacak demeyin her gün damlayın, içinizdeki oturmuş kalıplar kaya olsa dayanamaz:)

Zaman içerisinde artık ihtiyacınızın kalmadığını fark ettiğiniz, ya da yerine şunu desem daha iyi oturacak gibi hissettiğiniz ifade olursa değiştirin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close