Yanlış Değil, Fazlası Var

Çok akıllıdır, bizi hiç üzmez. Bebekken bile aynı böyle akıllıydı. Hırslıdır, azimlidir, çalışkandır. Büyümüş de küçülmüş gibidir, bir laf eder üç gün düşünürsün. İnatçıdır, yabanidir, ciddidir, ukaladır. Dalmış gitmiş yine, filozof gibi düşünür böyle. Ne olur bu kadar tembel olmasan, hep kitap okuyorsun hiç iş yapmıyorsun. Taş kalplidir o, hiç ağlamaz. Müthiş gururludur, büyüklerin elini öpüp para almaz.

Çocukluğumda kendime dair en çok neler duydum diye düşündüğümde bu listeyi yazabiliyorum. Hepsinin şu an içimde farklı farklı karşılıkları var. Kiminden sıyrıldım, hafifledim. Kimine başkaldırdım; hayır ben böyle değilim deyip üzerimden attım. Kimini ortamın gerekliliği gibi algılayıp mecburen yapışımı gördüm, bıraktım. Kiminin öteki ucuna doğru ilerlemenin bana iyi geldiğini keşfettim. Kiminin en güçlü yanım olduğunu fark ettim, ona yaslanabileceğimi bildim. Kiminin hazinelerini keşfettim, içlerinde büyümekte ve yol almaktayım.

Diyeceğim o ki, aslında görmüşler. Görülmüşüm, görüyorum. Olanı olduğu gibi görmek ancak eğitimli bir zihnin işi olduğundan gördüklerine etiketler eklemişler; kiminden hoşlanmışlar, onlara kolay gelmiş; kimi de onlara azap olmuş, doğal olarak.

Bu listedeki hiçbir madde yanlış değil, sadece üzerinde fazlalık etiketler var. Etiketleri kaldırırsan altında bana bu hayat için biçilen form var.

Verilenlerle- verilmeyenlerle aramızı hoş tutmanın, onları bilip onlara razı olmanın önemini öğretiyor bana yaşamım. Bu, doğamızı iyi tanıyıp bilmek, onun ötesine geçmenin, asıl öze ulaşmanın yolu. Kendini bilmek bundan ibaret değil, ama bunlarsız da olmuyor.

Ve aslında çok sulu gözmüşüm, ilk 30 yıl ağlamadığımı şimdi her fırsatta ağlıyorum. Birilerini üzebiliyorum, hatta bunda doktora yaptım:) Gelin kendiniz olmak için karşınızdakileri nasıl üzeceksiniz anlatayım diyorum, insanlar bana para ödeyerek bunu dinlemeye geliyorlar:) Hala benden beklenen işlerde çok tembel, ama yazmak, araştırmak ve kendi çalışmalarımda inanılmaz çalışkanım. Hırsı terk ettim, ama azmim yanımda. Düşünüp dalmalarım aynen devam ve kendim gibi düşünüp dalanları buluyorum, kimse tuhaf değilmişcesine gül gibi geçinip gidiyoruz. Hala ciddi, yabani ve dediğim dedik taraflarım var.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close