Metta’ya Dair

“Kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı görmeden, kalıplarımızı ve alışkanlıklarımızı görmeden, hoşnutluk ve sevinç duymak bir yana, aydınlanmaya ulaşamayız. Buna maitri -kendimize karşı koşulsuz bir dostluk ve sevgi dolu bir müşfiklik geliştirme- denir.

Bu sırtımıza vurup, ‘Sen en büyüksün.’ veya ‘Kaygılanma tatlım, her şey iyi olacak.’ demek değildir. Bu daha ziyade, kendimizi aldatmanın, artık bizi saklayabilecek hiçbir maske kalmayacak şekilde ustaca ve sevecenlikle ortaya çıkartıldığı bir süreçtir.

Ortaya çıkan her şeyi merakla karşılamayı ve bunu o kadar büyük bir mesele haline getirmemeyi öğrenebiliriz. Bu karmaşanın gücüne karşı mücadele etmek yerine, bunu karşılayıp, kucaklayıp gevşeyebiliriz. Bunu yaptığımız zaman, yavaş yavaş açıklığın her zaman orada olduğunu keşfederiz. Dünyadaki en kötü durumdaki kişinin en kötü senaryosunun ortasında, kendimizle yaptığımız bütün o ağır diyalogların tam ortasında, orada hep açık alan vardır.”

– Her Şey Darmadağın Olduğunda, Pema Chödrön

Bugün birilerini ilk kez metta ile tanıştıracağım. Birileri duymuştu belki, bir de benden duyacak. Mettada -sevecen nezakette- yaptığımız şey, benlik algımızı pohpohlayıp sen harikasın, sana hiç dert uğramasın bebeğim demek değil; ben zannettiğimiz sıfatların ve isimlerin bir bir düşürülmesi işlemidir. Sadece bunu hep daha ileri ve hep daha büyük diyen günümüz kültürüne başkaldırarak yaparız. Onları kopara kopara söküp atmayız, ki zaten bunu istesek de yapamayız, doğamız böyle işlemiyor. Nazikçe, kendi zamanlarında düşsünler diye onlara radikal biçimde anlayışla yaklaşırız.

İçinde yaşadığımız kültüre taban tabana zıt bir yaklaşımı, her seferinde aynı heyecanla, birileriyle tanıştırıyorum. Karşılaştığım şüphe dolu ve sorgulayan bakışlarda, bireyleri değil kültürü seyrediyorum.

Metta’nın sadece Türkçesi tuhaf değil, loving kindness kelimesi de eşit derecede tuhaf! Dilimizde yok, çünkü anlayışımızda karşılığı yok. Biz ne ara “batılı” olduysak işte, bizde de yok, olmuş…Kendini düzelt, daha iyi ol, en iyi versiyonun ol, mükemmel ol. Asla ulaşılamayacak bir hedefi yol budur diye bize yutturmuşlar.

Bu ormanda her şey yanlış.

Tamam oturalım ve biraz metta yapalım.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close