Life Belgeseli

31-Sulphur SpringsTrail2016 yapımıymış Life belgeseli, ben de niye hamileyken bu hafta armut kadar, bu hafta kavun kadar oldu yazıları okumak yerine bunu izlemedim diye düşünmüştüm ilk bölümde.

Filmde dünyanın dört bir yanından farklı disiplinlerden uzmanları, sivil toplum gönüllülerini ve aktivistleri, nörobilimin yaşamın ilk yıllarıyla ilgili söyleyeceklerini, en güzeli de bambaşka yuvalara yeni hayatlar getiren anne- babaların öykülerini buluyorsunuz. Benim gerçekten kalbime dokunan hikayeler oldu.

Annelikte-babalıkta günümüzün sosyal ve ekonomik koşullarında yer yer yaşadığımız izolasyon, yalnızlık, desteksizlik ve buna rağmen bulduğumuz inanılmaz devam etme gücüyle ilgili çarpıcı hikayelerle insana “Bir tek ben değilim ya evet.” dedirtiyor, iyi geliyor.

Yanı sıra yaşamın ilk yıllarına bireysel ve kolektif olarak yapacağımız yatırımın aslında ebeveyn olan olmayan herkesi etkileyebilecek, ne kadar muazzam bir güç olduğunun da altını çiziyor.

Son olarak izlerken, bebeğe doğduktan sonra kim-ne kadar süre- nasıl baksın, babanın bu yeni hikâyede rolü nedir gibi konularda çok besleyici olduğunu düşündüm. Yani bir izleyin, sonra kendi kararlarınızı verirsiniz, derecesinde iyi bir özet diyebilirim. Özellikle ebeveyn olmayı düşünen, hamile olan, yeni ebeveynler varsa çevrenizde bir bahsedin hayrına.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close