Durga

Ee24_2Hiç aslan süren birine rastlamış mıydınız? O zaman tanışalım. Merhaba, ben Durga. Hint mitolojisindeki başat tanrıça arketiplerinden biriyim.

“Büyük anne”lerdenim. Benim anneliğim korumaktır, görevim zordur ve ismim “zor bir görevde liyakatle duran” demektir.

Sınırlarımı varlığımla çizerim. “Ben Kralım” diye bağırmak zorunda olan krallar görünce gülmem gelir. Gerçek bir kral ya da kraliçe asla bunu söylemek zorunda kalmaz. Varlığından anlaşılır.

“Hayır”larımı bağırarak söylemem gerekmez, herkes benden biraz çekinir. Çekinmeleri korkmalarından değil, ne olduğumu bilmelerinden gelir. Bir aslanı sürebilmemi de buna borçluyum.

Aslan hayatı temsil eder, her yöne gidebilir, çok güçlüdür ve onu ondan daha güçlü olmaya nafile bir çaba içine girerek “yönetemem.” Önce aslanın yönetilecek bir şey olmadığı gerçeğiyle yüzleştim. Şimdi az ve öz konuştuğumda sözümü dinliyor. Ben de onu dinliyorum.

Sessizlikten korkmam. Aslan’a hükmedebilmem durabilme gücümden gelir. Sakinliği, sükuneti, anlamayı, şefkati bilmemden. Çok donanımlıyım, elim kolum silahla dolu görüyorsunuz. Ama gücüm ellerimde kollarımda değil, merkezimdedir. Bu yüzden korkunç ve kaba değil, şefkatli ve zarifim. Ve çok cesurum. Zarar vermem, hatta zarar verenlerin korkulu rüyasıyım.

Güçsüz olduğu için zarar veremeyeni tanırsınız, o eline güç geçerse yolunu şaşırabilir. O naif, ben değilim. Ben bile isteye korurum, desteklerim, yaşatırım.

Benden gerçek gücü, sınırlarınızı belirlemeyi, yapma-etme-yaratma-öfke transına girip kendinizi kaybetmemeyi, içsel dinginliğin muhteşem hediyelerini ve böylece bir aslanı sürecek kadar karizmatik olmayı öğrenebilirsiniz.

Her elimde bir sembol. Daha anlatacak çok şeyim var ama bugünlük bu kadar. Hem benim çok fazla anlatmama gerek yok, ihtiyacınız bunlarsa peşime düşer, benimle buluşursunuz.

Benimle buluşmak için beni google’lamayın. Benimle buluşmak istiyorsanız, ben oturuyorum, siz de oturun, her gün bir süre oturun. İşleri, sevgilileri, kitapları, çocukları bırakın ve sessizlikte oturun. Niyetiniz hesapsız kitapsız, teslim olarak böyle durabilmeyi öğrenmek olsun. Kim bilir belki o zaman sizden hoşlanırım ve size aslan sürmenin sırlarını fısıldayabilirim.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close