Bir Küfür Olarak İçedönüklük

Jung içedönük ve dışadönük kelimelerinin bugünkü kullanımını görse bence ağlardı.

Anaokulu veli görüşmesinden parklara, oradan yetişkin sohbetlerine kadar, üzerine yazılan onca fena da olmayan kitaba rağmen, içedönük kelimesinin küfürle eş tutulduğunu görüyorum.

Son yıllarda içedönüklüğüyle gereksiz bir gurur duyanlar olarak ses çıkarır da olduk:) Ama yine de yeterince yaygınlaşmamış diyerek, sessizliği bozmaya değer miydi soruları eşliğinde, aşağıdaki satırları karaladım.

İçedönük, çoğunlukla yanlış sanıldığı gibi çekingenlik, sessiz-sakinlik ya da asosyallik değil.

Tanımı ilk kez kullanan, bu kategorizasyonun sahibi Jung’a göre içedönük, şarj olmak için içine dönen, gücünü içinden alan. İçine dönmek, kendiyle kalmak bir içedönük için günlük bir ihtiyaç.

“Off ev bastı, bi dışarı çıkıp birilerini görmezsem açılamayacağım.” diyorsanız dışadönük, “Off dışarısı ve kalabalık bastı, bi’ ev bi’ yalnızlık bi’ huzur…” diyorsanız içedönük taraflarınız ağır basıyordur.

Bunların da kendi içlerinde gruplamaları var. Düşünen, duyusal, duygusal, sezgisel. Duygusal dışadönük biri, düşünce tarafı güçlü içedönük gibi.

Sezgisel içedönükler, Jung’a göre en zorlu sınıflardan biri. Çocukken bu sezgiselliği hem de içedönük bir bünyede taşımak hiç de kolay olmadığından çocuk adapte olmak için sezgilerini yok sayma ve dışadönükmüş gibi yapmaya yoğun bir çaba harcayabiliyor. Harcadım:)

Bunlar kendilerini çocukken ya da ilk gençliklerinde çoklukla duygusal-dışadönük sanıyorlar, çünkü yaşadıkları deneyimin izolasyon ve yalnızlığından ürküp öyle değilmiş gibi yapmaya kaçtıkları yıllar boyu kendilik algıları buna dönüyor. Döndü:)

İçedönüklüklerini sahiplenip kendilerine bu anlamda iyi bakım verirler ve sezgilerini duymaya alan açarlarsa da kendilerine verilmiş lütuflarını dünyayla yaratıcı şekillerde buluşturma konusunda en şanslı gruptan oluyorlar. Yine yarayla yaratıcılık iç içe yani.

Bunları öğrendiğimde küçük bir şaşkınlık yaşamıştım, çünkü bende de aynı böyle olmuştu. Jung abi bunları nasıl da bilebilmişti:)

Kendimi dışadönük ve çok sosyal sandığım, haddinden çok fazla insanla gereksiz ilişkiler içinde olduğum, boğazda bir masadan kalkıp öteki durakta birileriyle buluşmak için plan yaptığım ve akşam eve dönüşte müthiş yorgun ve enerjim çekilmiş gibi hissedip bunu da normal sandığım yıllardan sonra, nihayet bunun bana has kendimle temastan kaçma yollarımdan biri olduğuna uyandım.

Ne zaman ki yalnız kalmanın, kendimle vakit geçirmenin bana ne kadar iyi geldiğini anladım ve buna uygun yaşamak önceliğim oldu, ondan beridir yaratıcı gücümle buluştum, hayat enerjimde belirgin bir artış oldu, ilişkilerimdeki doyum hissim arttı.

Pek tabi pek çok ilişkinin beceriksiz katili de oldum, pek çok kalp kırdım.

İçedönükler olarak bize verilen lütuf, kendi deneyimimizle oturmaya alışık olmamız. İçedönük için meditasyon, içebakış uygulamaları, tefekkür daha kolay. Çünkü zaten ruhsal malzemesi içine bakmakla, içeride olup biten süreçleri anlamakla ilgili. Başkaları, dışarıdaki nesnel dünya yerine.

Bu dışadönük için mümkün değil anlamına gelmez, onlar için de yol yordam, öneriler var. Meditasyonda da şefkatte de bu tarz kişisel farklılıklar gözetilmeli ve insanlara saygıyla yaklaşılmalı bana göre. Göz ardı edilmemeli yani, doğamızı hamurumuzu hesaba katmalıyız hayatımıza bir pratiği katarken.

Amerikalı gazeteci John Bingham,

“İlham bir hafta için iyidir ve motive olmak bir ay civarında işe yarayabilir, ama herhangi bir yaşam stili değişikliğini bir yaşam boyu kalıcı kılmak için kendinizi adamanız gerekir.”

diyor. Adanmaktan biraz anlayan bir tip olduğumu düşünüyorum:) Bana göre bir şeye adanırken, yapmaya karar verdiğimiz şeylerin mevcut hayat gerçeğimize ve mayamıza, doğamıza uygunluğu da bugünün ihtiyaçları kadar gözetilmeli.

Asosyallik ayrı bir şey demiştim, bende ve pek çok sevdiğimde asosyallik de var, ondan da başka bir yazıda bahsederim, hep beraber eğleniriz:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close