Bizim Bir Hayvanımız Var

Bizim bir hayvanımız var. Hatta biz o hayvanın içinde yaşıyoruz.

Peter Levine’a göre kaplan, Clarissa Estes’e göre kurt, benim oğlana göre de çita. 🙂

Memeli bir canlı olan bedenimizin güvende hissedebilmek için güven duyabileceği insanlardan oluşan güvenilir bir ilişkiler ağına ihtiyacı var.

Sürü olma itkisi memeli olan türümüzde doğal olarak çok güçlü. Bunun karanlık bedelini uyum sağlamak için kendimiz olmaktan vazgeçtiğimizde ödüyoruz.

Hem kendimiz olabildiğimiz hem de sevildiğimizi ve olduğumuz halin tamam olduğunu hissettiğimiz yerler güvenle bağlandığımız yerler oluyor. Bunları duymayan kaldığını sanmıyorum.

Varoluşun en tatlı ironisi olarak gördüğüm şey ise şu: İnsan ancak güvenle bağlanabilen biri ise Zen’de çalışılan bağlanmamayı-bırakmayı çalışabiliyor.

İnsan böyle ilişkiler ağıyla çevriliyken ve bilhassa böyle yakın bir ilişkisi de varsa bana göre bunun en önemli faydası artık ölüme hazırlanabilen bir insan olmak oluyor.

Dram, aksiyon, uydurma, kalıba girme çabaları yerini olanla, anla, hayatla sahici temaslara bırakıyor.

O nedenle “Herkese sevgi ve şefkat göstermeliyiz.” spiritüel yalanını sakince ilk fırsatta bize bu yalanı söyleyenlere iade etmeyi her fırsatta anlatıyor ve öneriyorum.

Manastırdaki hocalarım ve Zen üstadı Suzuki, “Gelecekteki ideal bir haliniz için bugünkü halinize şiddet göstermeyin.” derken bunu kastediyorlar.

Benden bugünkü halime şiddet göstermemi isteyen ve daima talepkâr kişilerden ve ortamlardan uzak durmak, kendime iyi annelik etmektir. Bana göre şefkat, “Herkese şefkat hissetmeliyim”den, ya da “Oje sürdüm kendime bakıp yaptım”dan ziyade bu tarif ettiğime benziyor.

Doğallıkla yanlarında kendimiz olabildiğimiz kişilerle çevrili olmak için gerekli hayat koşullarına yatırım yapmak ruhsal gelişim için yapabileceğimiz en akıllıca şeylerden biri.

Tabi istediğiniz buysa. Yaşım ilerledikçe ve insanlarla çalışmaya devam ettikçe insanların ağızları ne söylerse söylesin hep asıl peşinde oldukları şeyleri yaşadıklarını görmeye başlıyorum.

Sizin niyetiniz ne? Benimki şu sıra 2 kelime: Ölümüme hazırlanmak.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close